top of page

kümülüs

Fikirleriniz Bir Bulut Kadar Hafif Olup Gökyüzünde Uçuşsa Nasıl Olurdu?

PROJE İŞBİRLİĞİ

Bornova Belediyesi & Yaşar Üniversitesi

KOORDİNATÖRLER

Melis Varkal & Tuba Doğu

 

PROJE EKİBİ

Nazlı Yatağan, Deniz Balık, Ebru Bengisu

 

ENSTALASYON EKİBİ

Begüm Keke, İrem Pelit, Damla Keskin, Duhan Ölmez, Işınsu Dikmen, Özüm Karadağ, Taylan Küçükali, İdil Kantarcı, Emine Buran, Cansu Aran, Cansu Karakız, Melike Bakır, Esin Uçkun, Ceren Kocabıyık, İdil Kemahlıoğlu, Elçin Aksakal, Eda Kemahlıoğlu, Deniz Nur Çolak, Berkant Çağlar, Melike Futtu, Gizem Ceylanoğlu

Aralık 2014 //

 

Küçükpark, yalnızca Bornova'da yaşayanların değil, İzmirlilerin hafızalarında yer etmiş kent içerisindeki önemli boşluklardan bir tanesi. Uzun zamandır atıl bir şekilde kalan ve insanların çoğunlukla içinden yalnızca geçerek kullandığı Küçükpark Bornova Belediyesinin gündemine girdi.

 

Parkı atıllığından kurtarma ve kentliye yeniden kazandırma sürecinde Bornova Belediyesi, sivil toplum ve üniversite işbirliği öne çıkmış ve İzmir'de bir ilk olarak süreç katılımcı bir yaklaşımla tasarlanmıştır. Tasarım sürecine katkı sağlamak adına Küçükpark'ta atölye çalışmaları, etkinlikler ve park forumlarını kapsayan BENCE Küçükpark projesi; alanın tasarımı devam ederken, hem yeni fikirlerinin oluşması ve geri dönüşlerin anlık edinimi, hem de çeşitli interaktif etkinliklerle kullanıcıların ihtiyaç ve taleplerinin toplanmasını hedeflemektedir.

Projenin ilk eylem bulutu Kümülüs, dönüşümün gerçekleşeceği alanda kurulmuş,herkesin katılımına açık interaktif bir enstalasyon çalışmasıdır. Küçükpark'a dair "keşke..." ve "iyi ki..." denilenler bir gün süren etkinlikte kağıtlar aracılığıyla meydan üzerinde dolaşan bir buluta büründü. Yetişkinler, fikirlerini yazdıkları kağıtları misinalara takarken, çocuklar ise fikirlerini çizerek fikir bulutlarının oluşumuna katkıda bulundular.

bottom of page